< powrót

Amp Futbol - co to takiego? Na czym polega piłka dla amp futbolistów?

1 rok temu | 16.11.2022, 10:15 Amp Futbol - co to takiego? Na czym polega piłka dla amp futbolistów?

Amp Futbol to młoda dyscyplina. Dzięki niej zawodnik, który przeszedł amputację ma szansę na grę w piłkę nożną. Dowiedz się więcej nt. tej dyscypliny.

Co to jest Amp Futbol - liga, drużyna, turniej, reprezentacja, czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

Piłka nożna to zdecydowanie najbardziej popularny sport na świecie. Niewiele pomylimy się, stwierdzając, że niemal każdy może go uprawiać. Zobacz, jak wygląda ta dyscyplina w Polsce i na świecie

Historia Amp Futbolu na świecie

Amp Futbol to stosunkowo młody sport dla osób niepełnosprawnych. Datuje się jego powstanie na 1980 rok. To wtedy w trakcie zabawy, w pewnym momencie piłka potoczyła się w stronę niepełnosprawnego mężczyzny. A ten kopnął ją. Wtedy zaczęto zastanawiać się, czy można by rozegrać tak mecz. A już w 1987 roku odbyły pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu w Ameryce. 

Z kolei związek Amp Futbolistów istnieje od roku 1998. To on reguluje zasady gry, która powstała, by aktywizować ludzi z wadami kończyn i po amputacjach, a przerodziła się w żywiołową rywalizację interesującą tysiące osób na całym świecie.

Sport dla osób po amputacjach - zasady gry

Podstawowe zasady gry w Amp Futbol bazują na przepisach gry w tradycyjny futbol. Zachodzi kilka istotnych zmian:

 • standardowe boisko ma wymiary 40 x 60 metrów

 • pole karne również jest mniejsze, w wymiarach 10x6 m.

 • rzuty karne wykonuje się z 7 m.

 • czas trwania meczu 2 x 25 minut; ewentualna dogrywka to dwie połowy po 10 minut

 • drużyna liczy 6 zawodników z pola i bramkarza

 • przeprowadza się zmiany lotne

 • 6 zawodników z pola musi być po amputacji kończyny dolnej

 • w przypadku bramkarza konieczne jest przejście amputacji kończyny górnej

 • zagrania wykonuje się kończynami

 • bramka pada tylko po kopnięciu piłki kulą

 • dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania kulą 

 • wyrzuty z autu wykonywane są z ziemi

 • zabronione są wślizgi

 • bramkarz nie może opuszczać pola karnego.

To Amp Futbol – piłka nożna po amputacji kończyny

W ciągu raptem kilkudziesięciu lat swojego istnienia Amp Futbol zdobył sporą popularność. Ta rosła stopniowo. Po tym jak w 1990 roku turnieje zaczęto organizować poza Ameryką, Amp Futbol dotarł do starego kontynentu na szerszą skalę. 

Pierwsze otwarte mistrzostwa Europy w odbyły się w 1999 roku w Kijowie. Po pewnych perturbacjach powstał nowy Amp Futbolowy związek. Po rozwiązaniu wewnętrznych problemów, w 2007 roku w Turcji zorganizowano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata. Wzięło w nich wtedy udział 10 reprezentacji. W tegorocznych wystąpiło już ponad dwa razy więcej krajów.

Rozgrywki 

Historia Amp Futbolu w Polsce zaczęła się pisać z inicjatywy Mateusza Widłaka i Marka Drogosza. To oni zaplanowali i przeprowadzili pierwsze spotkania i treningi w 2011 roku. Od tamtego czasu polska reprezentacja tej dyscypliny skutecznie się rozwija.

Reprezentacja Amp Futbol w Polsce

Mecze polskich amp futbolistów czasami można oglądać w oficjalnych internetowych transmisjach. Ich najlepszym wynikiem na Mistrzostwach Świata jest miejsce 4. sprzed 4 lat. Poza tym mecze Reprezentacji Polski można podziwiać w trakcie turnieju Amp Futbol Cup. Ambasadorami Amp Futbolu w Polsce są między innymi: piłkarz Robert Lewandowski czy bramkarz Łukasz Fabiański.

Wewnętrzna liga Amp Futbol w Polsce

Oprócz tego, że można śledzić Reprezentację Polski w Amp Futbol , to istnieje również Amp Futbol Ekstraklasa. Swoje sekcje amp dotąd zdołały utworzyć między innymi: Legia Warszawa, Wisła Kraków czy Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała. 

W sezonie 2021-2022 mistrzem Polski została drużyna z Krakowa. Polski Amp Futbol może nawet pochwalić się uczestnikiem w prestiżowym turnieju, takim jak amp futbolowa liga mistrzów. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty piłkarskie, odzież, piłki oraz wiele innych ciekawych produktów.


 

memory: 161480008
126877696
124241408