< powrót

Amp Futbol - rozgrywki na arenie międzynarodowej

1 rok temu | 16.11.2022, 10:12 Amp Futbol - rozgrywki na arenie międzynarodowej

Polscy zawodnicy wzięli udział w mistrzostwach świata w amp futbolu. Która drużyna otrzymała medal październikowych Mistrzostw Świata 2022 roku?

AMP Futbol - rozgrywki na arenie międzynarodowej

Amp Futbol czyli piłka nożna osób po amputacjach powstał z myślą o osobach które bardzo cenią sobie aktywność fizyczną. Kiedy o dyscyplinie zrobiło się głośno, zaczęto rozgrywać lokalne turnieje, by zawodnicy mieli możliwość rywalizacji z innymi drużynami. Obecnie regularnie organizowane są Mistrzostwa Świata, w których bierze udział około 40 drużyn z różnych kontynentów na świecie.

W październiku 2022 roku odbyły się Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu. Jak poradziła sobie polska reprezentacja? Której drużynie udało się stanąć na podium? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, który pokrótce przedstawi przebieg rozgrywek.

Krótka historia Amp Futbolu na świecie

Zanim przejdziemy do relacji z meczów, warto poznać sposób, w jaki narodził się Amp Futbol. Jest to odmiana piłki nożnej dla osób, które w różnych okolicznościach utraciły jedną z kończyn dolnych lub, w przypadku bramkarzy, jedną z kończyn górnych. Dzięki tej dyscyplinie zawodnicy mogą rywalizować na arenie międzynarodowej bardzo sprawiedliwie, a niepełnosprawność nie jest tutaj przeszkodą.

Amp Futbol powstał, kiedy grupa narciarzy poszukiwała w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych możliwości treningów w okresie letnim. Don Bennett, który podał piłkę grającemu w koszykówkę synowi za pomocą kuli, zebrał grupę zainteresowanych i zorganizował pierwsze treningi w Amp Futbolu.

Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1984 roku w Seattle. Od tamtej pory organizowano je regularnie, natomiast przez słabą organizację i niskiej jakości sędziostwo w Uzbekistanie w 1991 roku zaprzestano na 7 międzynarodowych spotkań. W tym czasie eksperci analizowali i regulowali zasady gry.

W Polsce rozwój Amp Futbolu zawdzięczamy fizjoterapeucie Mateuszowi Widłakowi oraz licencjonowanemu trenerowi UEFA, Markowi Drogoszowi. Niejednokrotnie polskiej reprezentacji udało się zająć podium w rywalizacji z drużynami z innych krajów.

Gdzie odbyły się mistrzostwa świata w Amp Futbolu?

Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu rozegrano w Turcji. W październiku zorganizowała szóstą oficjalną edycję międzynarodowej rywalizacji. Na ten dzień wyczekiwali szczególnie Anglicy, którzy liczyli na obronę tytułu uzyskanego cztery lata wcześniej.

W turnieju wzięły udział 24 drużyny, a ostatecznie rozegrano 68 meczów.

Skład polskiej reprezentacji Amp Futbolu

Polska reprezentacja w 2021 roku na Mistrzostwach Świata stanęła na III miejscu podium. Zanim przejdziemy do przedstawienia przebiegu Mistrzostw, warto przedstawić skład naszej kadry.

Bramkarze: Kowalczyk Mateusz, Miśkiewicz Łukasz, Woźniak Igor, Popławski Jakub

Zawodnicy w polu: Oleksy Marcin, Rosiek Kamil, Wrona Krzysztof, Świercz Przemysław, Nadobny Przemysław, Mizera Piotr, Adamczyk Mariusz, Fajtanowski Przemysław, Grygiel Kamil, Kapłon Krystian, Konieczny Jacek, Miś Tomasz, Kożuch Jakub, Łastowski Bartosz

Jak przebiegały rozgrywki podczas turnieju?

Eliminacje do fazy pucharowej

Do Mistrzostw Świata 2022 w Amp Futbolu zakwalifikowały się 24 zespoły z 5 federacji. Wszystkie z nich podzielono na cztery koszyki, z których następnie losowano sześć cztero zespołowe grupy. Losowanie odbyło się na dwa miesiące przed turniejem, 30 lipca 2022 w siedzibie Tureckiej Federacji Piłki Nożnej. W każdej grupie kolejność drużyn była zależna od pewnych czynników:

• Średnia bramek w meczach grupowych.

• Punkty uzyskane we wszystkich meczach grupowych.

• Liczba goli uzyskanych w meczach grupowych.

• Bilans bramek i liczba goli w meczach między wybranymi drużynami.

• Punkty fair play w meczach grupowych.

• Losowanie.

Z kim grała reprezentacja Polski?

Wyjście z grupy zostało oddalone po meczu z Uzbekistanem, który wygrał z naszą kadrą 0:3. Natomiast drugi mecz z Tanzanią zakończyli wynikiem 3:0, która teoretycznie grała o wiele lepiej od reprezentacji Polski. Kolejnym starciem było pokonanie Hiszpanii z wynikiem 3:0.

Polacy po porażce z Brazylią 1:2 stracili szanse na złoty medal i nie przeszli do ćwierćfinału. Biało-czerwoni rozpoczęli tym samym walkę o miejsce 9-16.

Polska była przez pierwsze mecze mocnym kandydatem do medalu październikowych mistrzostw, niestety jednak reprezentacja narodowa będzie musiała spróbować ponownie przy następnych turniejach.

Zasady gry

Na zakończenie warto jest przypomnieć zainteresowanym, jak wygląda mecz Amp Futbolu. Cała rozgrywka oparta jest na piłce nożnej, czyli na najbardziej popularnej dyscyplinie dla osób pełnosprawnych. Niektóre zasady zostały jednak zmienione, tak by w pełni móc dopasować grę do amp futbolistów i dopuścić do sprawiedliwej rywalizacji.

Drużyna na boisku liczy 6 zawodników z pola i 1 bramkarza. W skład pozostały wchodzą rezerwowi. Obecnie czas trwania meczu wynosi 2 x 25 minut z 10 minutową przerwą między połowami. Stadion posiada określone wymiary, a jego poszczególne części, takie jak pole karne, są ściśle regulowane. Rzuty karne wykonywane są z 7 metrów. Nie są to oczywiście zasady, które obowiązywały od zawsze. Jeszcze w 2018 roku połowa meczu trwała 20 minut. Sędzia może zadecydować o regulaminową przerwę w trakcie gry.

Również gra bramkarza jest uregulowana. Może on jedynie bronić jedną ręką i nie mogą dotykać piłki nogami. Poza tym ustalono, że zabronione są wślizgi oraz kontakt piłki z kulą zawodników na boisku. Jest to nawiązanie do dotknięcia przez piłkarza pełnosprawnego piłki ręką.

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się odzież piłkarska, buty, piłki oraz wiele innych ciekawych produktów.